A Felnőttoktatási és Kisebbségi Központ 2002-ben indult programja
A gazdaság előreláthatóan még a mainál intenzívebb gazdasági növekedés esetén sem lesz képes a foglalkoztatás- és szociálpolitika számára elfogadható mértékben, spontán módon integrálni a munkanélküliek bizonyos kategóriáit. Különösen igaz ez a hátrányos szocio-kulturális helyzetben lévőkre, akiknél a munkanélküliség problémája fokozottan jelenik meg; sokszor a szakemberek is lemondanak róluk, és az érintettek is beletörődnek helyzetükbe. Igaz ez a pályakezdők, de a már nem pályakezdők esetében is. Ezeknek a csoportoknak korlátozottak a lehetőségeik, hogy bekerüljenek a munka világába, és ott megkapaszkodjanak. Így nagy valószínűséggel válnak tartós vagy végleges munkanélkülivé, ami a teljes társadalmi leszakadáshoz vezet.
A második esély iskoláinak nevezett középiskolák, szakiskolák e tendencia mérséklése érdekében megkísérlik még időben elősegíteni e csoportok integrációját, illetve reintegrációját, munkaerő-piaci helyzetük javítását, hogy legalább a pályakezdők ne váljanak tartósan munkanélkülivé. Ezek az iskolák a közoktatásból kimaradt fiatal felnőtteket, romákat tekintik fő célcsoportjuknak, számukra szerveznek tréningeket, képzéseket, kínálnak piacképes szakmát adó oktatási programokat.
Az alábbiakban a programban résztvevő iskolák mutatkoznak be.
Tartalom
- Feljegyzés a pedagógusok helyzetéről • Aba Sámuel Szakiskola (Encs)
- Bérczy Károly Középiskola (Balassagyarmat)
- Gandhi Közalapítványi Gimnázium és Kollégium (Pécs) • Felnőttoktatási Tagozat
- Kossuth Lajos Középiskola és Szakiskola (Kiskunfélegyháza)
- Felnőttoktatási program a hátrányos helyzetűek esélyteremtéséért • Medgyessy Ferenc Gimnázium és Művészeti Középiskola (Debrecen)
- A kiskunfélegyházi Móra Ferenc Gimnázium levelező tagozatának jellemző adatai 1998 és 2004 között
- Az otthoni tanulást támogató távoktató program a kiskunfélegyházi Móra Ferenc Gimnáziumban