Pályázati felhívás Ökoiskola és Örökös Ökoiskola cím 2017. elnyerésére
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma (továbbiakban: EMMI), a Földművelésügyi Minisztérium (továbbiakban: FM) egyetértésével, valamint az Eszterházy Károly Egyetem Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet (továbbiakban: EKE OFI) közreműködésével NYÍLT PÁLYÁZATOT HIRDET magyarországi székhelyű, a nemzeti köznevelésről szóló 2011. évi CXC. tv. 7. § (1) bek. b)–k) pontjaiban foglalt nevelési–oktatási intézmények (továbbiakban: Intézmények) számára Ökoiskola és Örökös Ökoiskola cím elnyerésére.
A 2017. évre kiírt Ökoiskola és Örökös Ökoiskola címpályázat a jelen pályázati kiírás szerint, és a letölthető pályázati adatlap kitöltésével folyamatosan benyújtható. A Pályázati adatlap Intézményi adatlapját, a Szándéknyilatkozatot valamint a Munkavállalók és/vagy Közalkalmazotti Tanács hozzájárulását hivatalos aláírással, pecséttel ellátva papír alapon, a pályázati anyagot tartalmazó CD-vel/DVD-vel közös borítékban, ajánlott küldeményként (lehetőleg tértivevényesen), postai úton kell eljuttatni az alábbi címre:
Emberi Erőforrások Minisztériuma
Köznevelési Tartalomfejlesztési Főosztály
1055 Budapest, Szalay utca 10-14.
A borítékon kérjük feltüntetni: „Ökoiskola Cím” pályázat 2017., illetve „Örökös Ökoiskola Cím” pályázat 2017.
A pályázatról további információt az 1/896-6264-es telefonszámon vagy az agnes.halacsy@emmi.gov.hu e-mail címen kérhetnek. Az EKE-OFI részéről szakmai kérdésekben segítséget a következő elérhetőségeken kaphatnak: 30/723-1279, illetve okopalyazat@ofi.hu.
A pályázat célja
Az EMMI és az FM – a hazai és a nemzetközi tapasztalatok alapján – nagy hangsúlyt fektet arra, hogy az iskolás korosztály sajátos, korcsoportjának megfelelő élményekre és tapasztalatokra építő, azaz tevékenységorientált környezeti- és fenntarthatóságra, továbbá globális felelősségvállalásra nevelésben részesüljön.
A fenntarthatóság elveinek és gyakorlatának, valamint a környezettudatosságnak az iskolákban és kollégiumokban történő minél hatékonyabb megjelenése érdekében az oktatásért és a környezetvédelemért felelős tárcák 2004-ben közösen létrehozták az „Ökoiskola” címet (továbbiakban: Cím), melyet 2005 óta minden évben pályázat útján nyerhetnek el az Intézmények.
A Cím azon Intézmények elismerése, amelyek átgondoltan, rendszerszerűen és mindennapi gyakorlatként foglalkoznak a környezettudatossággal, a fenntarthatóságra neveléssel, a környezeti-, és egészségneveléssel, valamint a globális felelősségvállalásra neveléssel is.
A Cím adományozása kapcsolódik az ENSZ „A fenntarthatóságra nevelés 2005–2014” évtizedének programját követő magyarországi vállaláshoz: ld. Globális Fenntarthatóságra Nevelési Akcióprogram (Global Action Programme on Education for Sustainable Development). A Cím pályázati rendszerének kimunkálása az ENSI (Iskolai Környezeti Kezdeményezések) nemzetközi hálózat több évtizedes tapasztalatai alapján történt.
A pályázat tárgya
A kidolgozott kritériumrendszer alapján tevékenykedő intézmények számára az Ökoiskola valamint az Örökös Ökoiskola cím elnyerése.
A címet elnyerő intézmények oklevelet kapnak. Az oklevelet az EMMI köznevelésért felelős államtitkára és az FM közigazgatási államtitkára közösen adják ki. A pályázaton elnyert Cím nem jár együtt költségvetési támogatással. Az elnyerhető Címek száma korlátlan.
A Pályázók köre
A nemzeti köznevelésről szóló 2011. évi CXC. törvény 7. § (1) bekezdésének b)–j) pontjában meghatározott belföldi székhelyű nevelési-oktatási intézmények, fenntartótól függetlenül.
A Cím alkalmazhatósága
- A Címet elnyerő intézmények oklevelet kapnak, mely igazolja, hogy az intézmény jogosan használja az Ökoiskola címet és logót.
- Az Ökoiskola címet a nyertes pályázó 2017. szeptember 1-től 2020. augusztus 31-ig használhatja.
- A Cím birtokosa a Magyarországi Ökoiskola Hálózat tagja lesz, hazai és nemzetközi kapcsolatrendszere bővül, a hálózat programjai segítik szakmai fejlődését.
- A nemzetközi kritériumokkal összhangban kialakított magyar Ökoiskola és Örökös Ökoiskola cím a 6-19 éves korosztály Intézményeinek megkülönböztető minőségjelzője, mely vonzóbbá teheti az intézményt a szülők számára, és pozitív külső visszajelzést nyújthat az intézmény tevékenységéről a fenntartó, valamint az intézmény társadalmi környezete, települése, partnerei számára.
- A központi közigazgatás által létrehozott és felügyelt Hálózat intézményei nagyobb eséllyel vehetnek részt a környezeti nevelési, valamint a fenntarthatóság pedagógiájával kapcsolatos pályázatokon.
- A Cím a három tanéves periódus és a szorgalmi idő végét követően újabb pályázat útján tartható meg. Amennyiben az utolsó cím elnyerése óta fenntartóváltás történt, az Adatlapon nyilatkozni kell arról, hogy az iskolavezetés folyamatosnak tekinti-e a címet. Amennyiben nem, akkor első pályázóként nyújthatja be a címpályázatot.
- Az Örökös Ökoiskola címet elnyert pályázók visszavonásig használhatják a címet.
- Az intézmények Címnek megfelelő tevékenységét az oktatásért valamint a környezetügyért felelős tárcák (a jelen pályázat kiírásának időpontjában az EMMI és az FM) illetékes szakterületeinek munkatársai, továbbá az EKE–OFI, illetve az általuk felkért szakemberek ellenőrzik a Cím használatának ideje alatt.
Pályázati feltételek
- Az önálló ügyvitellel rendelkező feladatellátási helyeknek (székhely, tagintézmény) külön-külön kell pályázatot benyújtaniuk. Az önálló ügyvitellel nem rendelkező feladatellátási helyek (telephelyek) külön nem pályázhatnak. A székhelyintézmény – mint önálló ügyvitellel rendelkező feladatellátási hely – pályázata érvényes a hozzá tartozó telephelyekre is. Vagyis akkor pályázhat a Címre egy adott intézmény, ha a vállalt kritériumok egyértelműen vonatkoznak egész intézményére (székhelyére, telephelyeire). Nem egyértelmű esetekben a két érintett tárca által felkért Értékelő Bizottság dönt.
- A Pályázati adatlap 4. munkalapján benyújtandó Önértékelési táblázat első szempontcsoportjában (A. Alapdokumentumok) felsorolt 3 alapdokumentum megléte, illetve a munkaterv(ek) alábbiak szerinti becsatolása feltétele a sikeres pályázatnak.
- Elsőként pályázóknál a 2016/2017-es tanévre vonatkozó munkatervet – kiemelve a környezeti nevelésre utaló részeket: tartalmilag elkülönítve vagy vastag betűvel szedve – a pályázathoz csak digitálisan kell csatolni.
- Újrapályázóknál és Örökös Ökoiskola címre pályázóknál a 2014-2015-ös tanévekre vonatkozó, a nevelőtestület által elfogadott éves beszámolók pdf állományát, valamint a 2016/17-es tanév munkatervét a pályázathoz csak digitálisan kell csatolni (mindegyikben jelölve a környezeti nevelésre utaló részeket). Bármelyik év esetében a teljes beszámoló illetve munkaterv a meghivatkozott beszámoló/munkaterv ökoiskolai vonatkozású, aláírt kivonatával helyettesíthető (szkennelve, csak digitálisan csatolva).
- A Pályázó a pályázat benyújtásával vállalja, hogy – a Cím elnyerését követően és annak időbeli hatálya alatt – folyamatosan teljesíti az Ökoiskola kritériumrendszer feltételeit.
- A Pályázó pályázatában mutassa be, hogy Helyi tantervében valamint annak mellékleteiben központi szerepet foglal el a környezettudatosság, a környezeti- és egészségnevelés, valamint a globális felelősségvállalásra nevelés.
- A Pályázó vállalja, hogy a pályázatában bemutatott szempontok (az önértékelés) alapján minden tanévben az intézmény éves munkatervének szerves részeként meghatározza a tanév ökoiskolai feladatait, kijelöli a felelős személyeket, megállapítja a határidőket, valamint elősegíti a feladatok maradéktalan végrehajtását; vagy Ökoiskolai munkatervet készít ugyanezen feltételekkel és tartalommal.
További pályázati feltételek az Ökoiskola cím elnyerésére – első alkalommal pályázók részére
- Minden olyan intézmény, feladatellátási hely pályázhat, amely úgy ítéli meg, hogy intézményi nevelő-oktató munkája során minden szempontcsoport esetében eléri az először pályázó intézmények számára szempontcsoportonként meghatározott minimumpontszámokat, és az önértékelésére adott összes pontszáma eléri vagy meghaladja a 60 pontot (ld. Pályázati adatlap 5., Pontozási segédlet c. munkalapja).
További pályázati feltételek az Ökoiskola cím elnyerésére – újrapályázók részére
- Minden olyan intézmény, feladatellátási hely pályázhat, amely úgy ítéli meg, hogy intézményi nevelő-oktató munkája során minden szempontcsoport esetében teljesíti az újrapályázó intézmények számára szempontcsoportonként meghatározott minimumpontszámokat, és az önértékelésére kapott összes pontszáma eléri vagy meghaladja a 80 pontot (ld. Pályázati adatlap 5., Pontozási segédlet c. munkalapja),
- valamint az intézmény bemutatása során igazolja, hogy az elmúlt három évben fejlesztette ökoiskolai munkáját, továbbá a globális felelősségre vállalásra nevelésre vonatkozóan a már meglévő és tervezett intézkedéseket, tevékenységeket.
Feltételek az Örökös Ökoiskola cím elnyeréséhez
- Minden olyan intézmény, önálló ügyvitellel rendelkező feladatellátási hely jogosult az Örökös Ökoiskola címre pályázni, amely
- egymást követő két alkalommal (megszakítások nélkül) elnyerte az Ökoiskola címet, s a 2. három éves ciklusban is ökoiskolaként működött vagy
- az elmúlt hét év során legfeljebb egy naptári év megszakítással kétszer elnyerte az Ökoiskola címet.
- Az Örökös Ökoiskola cím elnyerésére pályázó intézmények (székhely, tagintézmény) pályázatához mellékelni szükséges az intézmény (vagy alapító okirattal igazolt jogelődje) által korábban elnyert Ökoiskola oklevelek másolatait.
- Az Örökös Ökoiskola címre pályázóknak gondoskodniuk kell az intézményük honlapján a környezeti nevelési (ökoiskolai) tartalmak frissítéséről, illetve arról, hogy a honlap nyitólapján elhelyezett Ökoiskola logó rávezessen a www.okoiskola.hu felületre.
A pályázat postai benyújtásának módja, szükséges dokumentumok
CD-re/DVD-re másolva (az intézmény nevének, a megpályázott cím nevének, évének feltüntetésével):
1. Érvényesen pályázni kizárólag a jelen pályázati felhíváshoz tartozó Pályázati adatlap valamennyi munkalapjának hiánytalan kitöltésével lehet (teljes file, Excel formátum).
2. Amennyiben a KIR-ben (http://www.oktatas.hu/hivatali_ugyek/kir_intezmenykereso) nem a hatályos alapító okirat szerepel, akkor az intézmény hatályos alapító okiratának szkennelt változata.
3. Az intézmény munkatervének/munkaterveinek és/vagy beszámolóinak, vagy ezek aláírt, ökoiskolára vonatkozó kivonatainak szkennelt változata.
4. Az iskola korábbi Ökoiskola okleveleinek szkennelt változata (csak Örökös Ökoiskola címre pályázóktól).
5. Minden egyéb, a Pályázó által fontosnak vélt, az iskola Ökoiskolai tevékenységét alátámasztó dokumentáció (pl. az iskola más szervezetekkel kötött, 3 évnél nem régebbi együttműködési megállapodásai, támogatói nyilatkozatok szkennelt másolata, fotók linkje)
Papíron (aláírva, pecsételve):
1. Intézményi adatlap (Pályázati adatlap 2. munkalapját kinyomtatva)
2. Szándéknyilatkozat (Pályázati adatlap 3. munkalapját kinyomtatva)
3. Munkavállalók jelenléti ívvel igazolt testületi ülésen hozott döntése az ökoiskolai program megvalósításának vállalásáról és/vagy Közalkalmazotti Tanács hozzájárulása az ökoiskolai program megvalósításához – az intézmények által önállóan készített formában (ezekhez nincs a Pályázati adatlapon formanyilatkozat)
A pályázat elbírálása
A pályázatokat 5 fős Értékelő Bizottság bírálja el szakértők bevonásával. A titkársági feladatokat az EKE-OFI látja el.
Az Értékelő bizottság tagjai:
- az EMMI Köznevelési Stratégiai Főosztály delegáltja
- az FM Szakképzés Fejlesztési Osztály delegáltja
- 1 fő EKE–OFI szakértője
- 2 fő szakmai szervezet szakértője
Az értékelés
Formai értékelés szempontjai:
- A kötelező pályázati dokumentumokat a pályázó intézmény a kiírásban rögzített módon és formában csatolta (kizárólag csak azt küldték be papíron, amit úgy vagy úgy is kért a pályázatot kiíró).
- A pályázat megfelel a kiírásban rögzített további formai követelményeknek:
- a 6. sz. munkalapon található (Intézmény bemutatása) anyag eléri a minimális karakterszámot,
- a kötelező aláírások, pecsétek szerepelnek a dokumentumokon,
- az önértékelési táblázat celláit a pályázati kiírás alapján töltötték ki (a rejtett megjegyzéseket figyelembe vették).
Tartalmi értékelés szempontjai:
- Az önértékelési táblázat minimum pontszámainak elérése a pályázati kiírásban meghatározott módon, minden kritériumcsoport esetében (ld. Pályázati adatlap/Pontozási segédlet).
- Az önértékelési táblázatban a teljesített és tervezett kritériumok dokumentálására megjelölt dokumentumok beazonosíthatósága és relevanciája.
- Az önértékelési táblázatban a teljesített és tervezett kritériumokkal kapcsolatban megjelölt felelős kapcsolattartó beazonosíthatósága és relevanciája.
- Az önértékelési táblázatban a tervezett vállalások határideje a pályázati kiírásban megadott időtartamon belüli és reális.
- A pályázatot írásbeli nyilatkozatával támogatja a munkavállalók közössége és/vagy a Pályázó Közalkalmazotti Tanácsa.
- A Pályázó ökoiskolai munkája illeszkedik a település fenntarthatósági központú településfejlesztési koncepciójához. A fenntartó írásban nyilatkozott, hogy támogatja az intézményt ökoiskolai céljainak elérésben (a nyilatkozat nem kötelező feltétel).
- A Pályázó a munkájában figyelmet fordít a térségbeli oktatási partnerek (pl. Örökös Ökoiskola pályázat esetén a környékbeli iskolák) fenntarthatóság pedagógiájának fejlesztésére, illetve a munkáját külső partnerek (civil szervezetek, cégek, magánvállalkozók, nemzeti park igazgatóságok stb.) is támogatják. Amennyiben az intézmény rendelkezik a fent említett kapcsolatokkal, az erre vonatkozó három évnél nem régebbi, írásbeli nyilatkozatokat vagy egyéb alátámasztó dokumentumokat digitális másolatban csatolni lehet (nem kötelező feltétel).
- A Pályázó a fenntarthatóságra nevelés gyakorlatában is törekszik arra, hogy biztosítsa a különböző nevelési fokozatok egymásra épülését (pl. Zöld Óvoda kapcsolatok, középiskolások közösségi szolgálata, intézményen belül a pedagógiai program különböző évfolyamokra meghatározott tartalmának egymásra épülése, kimeneti kapcsolatok).
Hiánypótlásra egyszeri alkalommal, az arra történő írásbeli felszólítás átvételét követő
öt munkanapon belül van lehetőség!
A támogatási döntés
Az Értékelő Bizottság a 2017. május 22. éjfélig postára adott pályázatokról 2017. augusztus 31-ig támogatási javaslatot tesz a támogató részére.
Az EMMI köznevelésért felelős helyettes államtitkára az Értékelő Bizottság javaslata alapján támogatási döntést hoz.
Az EKE-OFI a döntést követően elektronikus levélben értesíti a pályázókat a döntés eredményéről. A nyertes pályázók listáját a lebonyolító szervezet az Ökoiskola Hálózat honlapján (http://ofi.hu/okoiskolak-adatbazisa) közzéteszi. Az Ökoiskola cím, valamint az ezzel járó oklevél ünnepélyes átadásáról a nyertes pályázókat külön értesítjük.
További információk
- Változások!
- Egyetlen pályázat beadási határidő lesz az idei évben.
- A megpályázott Címek – az előző évektől eltérően - nem naptári évre szólnak, hanem tanévre.
- A 2017-es évben nyertes pályázatot beadó intézmények a 2017/18-as tanévtől 3 tanéven át lesznek jogosultak az elnyert Cím viselésére.
- Azoknak az intézményeknek, amelyeknek 2017. dec. 31-ig érvényes az Ökoiskola címük, 2018 tavaszán kell ismét pályázniuk (ez esetben a 2017/2018-as tanév második félévére is érvényesnek tekintjük legutóbb elnyert Címüket).
- Ha a Címet elnyert intézmény három éven belül új pályázattal nem kezdeményezi a Cím birtoklásának meghosszabbítását, akkor a három év lejártával a Címet automatikusan elveszíti. A Címet elvesztő intézmény a későbbiekben újabb pályázat útján visszanyerheti Címét. Ez esetben a Címre elsőként pályázó intézményként kell pályáznia.
- Az Örökös Ökoiskola címmel rendelkező intézmények jogai és kötelezettségei az Ökoiskola címmel rendelkező intézmények jogaival és kötelezettségeivel megegyeznek.
- Egy intézmény Örökös Ökoiskola címének visszavonásáról az ökoiskolai monitoring vizsgálatok eredményei alapján az EMMI köznevelésért felelős államtitkára és az FM közigazgatási államtitkára közösen döntenek.
- A globális felelősségvállalásra nevelésről tájékozódhatnak „A globális felelősségvállalásra nevelésről a formális és nem-formális oktatásban Magyarországon” címen készült koncepció alapján, amely a 1784/2016. Korm.hat. formájában a Magyar Közlöny 205. számában jelent meg (illetve közvetlenül elérhető a http://www.kormany.hu/hu/dok?source=2&type=402#!DocumentBrowse internetcímen).
A Pályázó pályázata benyújtásával tudomásul veszi és elfogadja jelen felhívásban meghatározott feltételeket.
ELLENŐRZŐ LISTA Kérjük, ellenőrizze, megfelel-e a pályázat az alábbi formai feltételeknek! |
|
1. |
A Pályázati adatlap hiánytalanul (valamennyi munkalap) kitöltésre került? |
2. |
A Pályázati adatlap Intézményi adatlapját kinyomtatták, az intézmény törvényes képviselőjének aláírásával és az intézmény bélyegzőjével hitelesítve van? |
3. |
A Szándéknyilatkozat kitöltésre került és minden szükséges aláírás, pecsételés megtörtént? |
4. |
A Munkavállalók jelenléti ívvel igazolt hozzájárulása a pályázat megvalósításához és/vagy Közalkalmazotti Tanács hozzájárulása aláírva a borítékba került? |
5. |
Az Önértékelési táblázat kitöltésre került? Minden kitöltött sorban szerepel dokumentum, mely egy helyszíni ellenőrzés során igazolja a jelölt kritérium teljesítését illetve van megnevezett felelős (a cellákban jelzett módon)? |
6. |
Az intézmény az önértékelés alapján mind szempontcsoportonként, mind összességében eléri a rá vonatkozó minimális pontszámot? |
7. |
Az Önértékelési táblázat „I. Vállalások” szempontcsoportjában három vállalás szerepel, mindhárom tartalmaz konkrét dokumentumot és határidőt? |
8. |
Az intézmény és ökoiskolai tevékenység bemutatása megtörtént (az Intézmény bemutatása c. munkalapon) és megfelel az ott megfogalmazott formai követelményeknek (pl. kötelező min. karakterszám)? |
9. |
A Pályázati adatlap, illetve az egyéb kötelező mellékletek (pl. korábbi oklevél másolata, alapító okirat, munkaterv vagy munkatervek és beszámolók) egy feliratozott CD-re/DVD-re másolva, mellékelve a borítékba kerültek? Csak azok a dokumentumok kerültek kinyomtatásra, s papíron a borítékba, amiket kért a pályázat? |
10. |
A borítékra rákerült, hogy milyen címre pályázik az intézmény („Ökoiskola Cím” pályázat 2017 illetve „Örökös Ökoiskola Cím” pályázat 2017)? A pályázat ajánlott küldeményként (lehetőleg tértivevényesen) feladásra került a pályázati kiírásban feltüntetett levelezési címre (a postai feladás dátuma: 2017. május 22. éjfél)? |