A Dekiru az első olyan magyarországi japán tankönyv, amely japán és magyar anyanyelvű tanárok közös munkájával jött létre, és több évtizedes hiányt pótol.
A magyarországi diákok számára készült tankönyv az egységesített Nemzeti Alaptanterv, a Közös Európai Referenciakeret és az érettségi vizsga követelményrendszerére építve kezdő, illetve középhaladó szinten tanítja a japán nyelvet.
Mivel a japán nyelv teljesen más, mint az indo-európai nyelvek, ezért az írástanítástól a nyelvtanig, a szókincstől a nyelvi hagyományokig mindent másképpen kell tanítani és tanulni. Nyilvánvalóan nagy kihívás egy jó nyelvkönyvet megalkotni, ezért magyar és japán anyanyelvű tanárok egyaránt részt vettek az összeállításában. A két kötettel a szerzők szerint körülbelül 4-6 év alatt el lehet jutni a középfokú szintre.
A főszereplők japán és magyar fiatalok, akik japán és magyar helyszíneken élik mindennapi életüket, és valódi helyzetekben kell megfelelniük az adott kultúra elvárásainak. A szituációk, melyeket átélnek, az adott haladási szintnek megfelelő kifejezéseket tartalmazzák, gyakoroltatják.
Az alkotók elképzelése az, hogy a nyelvtanuló a japán nyelvi ismereteket a japán kultúra megismerésén keresztül szerezze meg. A tankönyv nem csupán a japán nyelven történő kommunikációt fejleszti, de segítséget nyújt az eltérő kulturális környezetben való tájékozódáshoz, viselkedéshez is.
A nyelvkönyv középiskolásoknak, kezdő egyetemistáknak, nyelvtanfolyami hallgatóknak készült, de az önállóan tanulók is eredményesen használhatják. A tankönyvek nyelvezete megfelel a társalgási köznyelvnek.
A tankönyvhöz CD is készült, a szavakat, kifejezéseket pedig egy önálló füzetben találja az olvasó.
A Dekiru 1 c. japán nyelvkönyv a Szép Magyar Könyv Versenyen díjat nyert
A tankönyv szerkezete
A tankönyv három fő részből áll: törzsanyagból, nyelvtanból és függelékből. A könyvben minden 4. leckét olyan oldalpár követ, amely a japán kultúrát hivatott bemutatni. A szó- és kifejezésanyag külön füzetben található. A CD melléklet szintén a tankönyv része.